Detektor SAFECAST bGeigie Nano - doporučení jak měřit

Z Czechrad
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Jednoduché instrukce jak co nejlépe měřit v terénu s přístroji CzechRad a Safecast bGeigie Nano.

Oba přístroje jsou navržené pro měření "za pohybu" - tj. nemá smysl přístroj položit na stůl a nechat měřit - taková data pro nás nejsou užitečná. Raději vemte přístroj na procházku, cestu do práce, až pojedete někam autem apod.

Ideální umístění detektoru je standardní výška cca 1 metr nad zemí, mřížkou detektoru (u CzechRadu kolečko s číslem detektoru) dolů. To platí například, pokud máte detektor v batohu na zádech. Takové umístění není často možné, nicméně není samozřejmě problém umístit detektor jiným způsobem.

Pokud potřebujete detektor umístit jinak, například do strany (boční kapsa, menší batoh apod.), je vhodné, aby detektor neměřil “skrz vás” nebo skrz nacpaný batoh - tj. aby mřížka (u detektoru Safecast) nebo kolečko s číslem detektoru (u přístroje CzechRad) byla co nejblíže směrem k vnější straně batohu, a ne k zádům. Obrázek níže uvádí pár příkladů, přičemž nesení přístroje v ruce se pro dlouhodobé měření nehodí - není příliš pohodlné.

Safecast umisteni web 1 batoh.png


Stejně tak např. v tašce přes rameno nebo v kabelce je vhodné mít mřížku orientovanou směrem od těla. To je proto, aby zbytečně nedocházelo ke stínění detektoru.


Safecast umisteni web 2 bok.png

Vhodnost použití různých dopravních prostředků:

Mereni nosice.png

Kromě pěšího měření můžete samozřejmě vzít detektor i na výlet na kole, měřit v autě apod. Nicméně nemá smysl měřit ve vlaku nebo tramvaji, protože detektor je vysoko nad zemí a navíc často stíněn masivním podvozkem.

Nehodí se ani pro měření v lanovce nebo letadle. Při jízdě v lanovce neznáte výšku nad terénem a navíc se tato výška mění. Letadlo je pak příliš vysoko s ohledem na citlivost přístroje, mimo to opět nemáte údaj o výšce a GPS má uvnitř letadla špatný signál nebo nefunguje vůbec.

Pokud pojedete autem, můžeme vám navrhnout pár možností umístění přístroje, z nichž větší část sami používáme.

Ačkoliv na webových stránkách SAFECASTu uvidíte fotografie s přístrojem namontovaným na bočním okénku auta, toto umístění nedoporučujeme. Při takovém umístění přístroje riskujete poškození přístroje i okna a také by se takto namontovaný přístroj nemusel líbit Policii ČR. Toto umístění přístroje nikdo z našich pracovníků nepoužívá.

Stejně tak nedoporučujeme umístění přístroje na palubní desce - v případě prudkého brzdění nebo dopravní nehody může být přístroj vymrštěn do prostoru s posádkou a způsobit zranění. Nebo může zapadnout pod pedály a zablokovat např. brzdový pedál. Při umísťování přístroje dbejte o zachování bezpečnosti posádky vozu.

Pracovníci SÚRO obvykle používají při měření v autě jedno z níže uvedených umístění přístroje:

- na sedadle auta, detektorem dolů

- na dně kufru auta, detektorem směrem ven nebo eventuálně dolů

- v plastové úložné kapse dveří spolujezdce, detektorem mířícím směrem ven z auta

Safecast umisteni web 3 auto.png

V našem případě je nejčastější umístění v plastové kapse u spolujezdce, detektorem mířícím skrz dveře ven (pokud je kapsa velká a přístroj je tam příliš volně, doporučujeme nějak zafixovat na místě aby při nerovnostech na vozovce nebouchal o dveře/stěny kapsy - stačí např. vedle přístroje dát balíček s reflexní vestou, kus hadru / staré tričko...). Alternativně vozíme též na dně zavazadlového prostoru nebo na sedadle.