UPOZORNĚNÍ: Přístroj Safecast bGeigie Nano není vhodný k měření radonu v domech. Pokud máte zájem o bezplatné změření radonu, podrobnější informace najdete zde.
Detektor Safecast bGeigie Nano (informace zde, technická dokumentace zde) se prodává jako sada ke smontování. Byl vyvinut organizací SAFECAST (oficiální web zde, stránka na Wikipedii zde). Ta vznikla v Japonsku ve spolupráci s nadací USA po havárii v jaderné elektrárně Fukushima v březnu 2011 ve snaze zajistit monitorování úrovní radioaktivity i mimo možnosti oficiálních japonských zdrojů a zapojit do měření veřejnost. Měřící systém je dnes zprovozněn tak, že umožňuje předat data z libovolného místa do centrální celosvětové databáze a zobrazit je na mapě světa.
SÚRO první detektory pořídil na počátku roku 2015 a od února téhož roku přispívá získanými daty do centrální databáze Safecast:
Aktuálně má SÚRO k dispozici více jak 30 kusů detektorů bGeigie Nano a v rámci výzkumného projektu Radiační měřící síť pro instituce a školy k zajištění včasné informovanosti a zvýšení bezpečnosti občanů měst a obci (RAMESIS) dochází k jejich zapůjčování například školám i dalším institucím.
Přednáška, která zazněla na odborném semináři „Otázky dopadu jaderné havárie do zemědělství a připravenost ČR“ organizovaném Ministerstvem zemědělství společně se Státním úřadem pro jadernou bezpečnost a Státním ústavem radiační ochrany:
RAMESIS - Radiační měřící síť pro instituce a školy k zajištění včasné informovanosti a zvýšení bezpečnosti občanů měst a obcí ING. JIŘÍ HŮLKA
Pokud Vás tento projekt zaujal, dozvíte se více v následujících článcích:
Jak funguje Geiger-Müllerův (GM) detektor?
Jaké hodnoty dávkového příkonu můžeme v ČR očekávat?
Detektor SAFECAST bGeigie Nano - technické parametry
Jak se mohu zapojit do projektu SAFECAST?
Detektor SAFECAST bGeigie Nano - doporučení jak měřit
další články se aktuálně zpracovávají:
Jak zpracovat data z detektoru?