Často kladené otázky (FAQ)
otázky týkající se detektorů Safecast, projektu RAMESIS a všeho okolo
- Mohu si přístrojem Safecast změřit radon ve sklepě?
Přístroj Safecast bGeigie Nano není vhodný k měření radonu v domech. Pokud máte zájem o bezplatné změření radonu, podrobnější informace najdete zde.
- Změřil bych Safecastem ten radioaktivní jód v ovzduší letos v lednu?
Ne. Toho jódu (konkrétně šlo o radioizotop I-131) bylo v ovzduší tak nepatrné množství, že ho sotva zachytila naše velkoobjemová odběrová zařízení na aerosol, která týden přesávají vzduch a pak filtry měříme v laboratoři vysoce citlivými detektory. Více k této problematice píše například pan Wagner v článku zde.
- Mohu si data naměřená přístrojem prohlédnout hned, aniž bych je někam nahrávala?
Ano. Stačí stáhnout data z přístroje do PC a načíst do mapy v programu QGIS s námi vyvinutým Safecast pluginem. Návod najdete zde. najdete zde. Později bude česká verze součástí této Wiki.
- Jak moc nutné je dodržovat doporučené umístění přístroje po celou dobu měření - nebo na tom až tak moc nezáleží?
Pro odpovídající posouzení významu naměřených hodnot a pro jejich porovnání s hodnotami naměřenými jinými uživateli je potřeba co nejlépe dodržovat doporučené umístění přístroje, a během měření je neměnit (samozřejmě v mezích možností…).
- Jak dlouho přístroj vydrží na baterie?
Výrobce udává až “40 hodin”. Takže i několik dní, pokud ho na noc vypnete. Plné nabití přístroje trvá několik hodin.
- Nechci aby všichni věděli kde bydlím a/nebo kde všude jsem se cestou stavoval. Jde to nějak udělat, aby tam ta část dat nebyla?
Ano, v programu QGIS můžete data pomocí Safecast pluginu oříznout - odstranit úseky, které nechcete zveřejnit...
- Jak rychle zareaguje přístroj Safecast na změnu příkonu, např. kdybych se blížil ke zdroji záření či vzdaloval se od něj?
Safecast měří (počítá impulsy) za každých 5 sekund a tuto hodnotu ukládá na paměťovou kartu, ale na displeji zobrazuje hodnoty četnosti impulsů (CPS - četnost impulsů za sekundu) a příkonu (uSv/h - příkon v jednotkách microSievert/hod) odpovídající průměrné četnosti resp. příkonu vypočtené z hodnot naměřených za poslední minutu. Pro zobrazení relevantní informace o aktuální hodnotě četnosti resp. příkonu v daném místě na displeji přístroje je tedy potřeba vyčkat alespoň 1 minutu.
- Proč nelze použít měření z lanovky?
Protože u lanovky se průběžně mění výška nad zemí a data pak nelze správně vyhodnotit.
- Je vyplnění toho formuláře tak nutné? Přístroj má přece GPS, takže ukládá polohu sám, ne?
Ano, je to nutné, údaje z formuláře jsou potřebné k interpretaci dat. Z údajů v přístroji nezjistíme, jak byl přístroj umístěný (kam “koukal” detektor) ani jak vysoko byl nad zemí (údaj o nadmořské výšce z GPS na toto nelze použít).
- Mohu si přístroj vzít na dovolenou?
Ano. Je ale vhodné dodržet několik základních pravidel popsaných [Cestujeme s přístrojem Safecast | zde].