Stacionární měření - fixní staničky RAMESIS
Vývoj staniček
V rámci projektu bylo spoluřešitelem ÚTEF (Ústav technické a experimentální fyziky ČVUT v Praze) zkonstruováno a otestováno několik detektorů na bázi Si diod různých typů a velikostí, spolu s příslušnou vyhodnocovací elektronikou.
Výsledky těchto detektorů bohužel nesplnily očekávání hlavně co se týče citlivosti v oblasti nízkých hodnot dávkových příkonů na úrovni běžného přírodního pozadí, takže nakonec bylo upřednostněno řešení na bázi plastového scintilátoru a křemíkového fotonásobiče (SiPM).
Fixní staničky RAMESIS
Úvod
Měřič příkonu záření gama pro stacionární měření je kompaktní zařízení (viz Obr. 2) určené pro kontinuální měření s automatickým ukládáním dat do vnitřní paměti a jejich předáváním do centrální databáze RAMESIS, výsledky měření jsou rovněž zobrazovány na displeji měřiče. Měřicí rozsah příkonu je od hodnot příkonu na úrovni běžného přírodního pozadí v ČR do cca desítek mSv/h. Měřič je primárně určen pro fixní montáž uvnitř budov (např. škol apod.) pro práci v kontinuálním režimu měření s automatickým předáváním dat vyžaduje připojení k el. napájení (standardní napájecí adaptér do zásuvky) a přístup k internetu pro předávání dat.
Měřič dále umožňuje i práci v tzv. experimentálním režimu – např. pro provádění fyzikálních pokusů, školních demonstrací apod. - kdy data jsou pouze zobrazována na displeji a ukládána do vnitřní paměti s možností jejich načtení do připojeného PC. Měřič není navržen pro venkovní použití a není odolný vůči nepřízni počasí - extrémní teploty (mráz, teploty nad 40°C), vlhkost, prašnost apod. mohou vést až k nevratnému poškození staničky, stanička nemá ani nijak mechanicky zodolněnou konstrukci.
Popis měřiče
Měřič je modulární, sestávající z měřicího modulu a řídícího modulu pro zpracování naměřených hodnot, jejich zobrazování a předávání do centrální databáze.
Měřicí modul je vybaven detekční jednotkou na bázi plastového scintilátoru o rozměrech 18 x 15 x 10mm s křemíkovým fotonásobičem (SiPM) a příslušnými moduly pro napájení.
Řídící modul Řídící modul používá mikropočítač platformy ARM s operačním systémem GNU/Linux, který zajišťuje práci modulu v plně automatickém režimu měření, zobrazování a ukládání naměřených hodnot do vnitřní paměti modulu a jejich předávání do centrální databáze. Stanička disponuje grafickým černobílým LCD displejem k zobrazení hodnot a doplňkových informací a několika LED kontrolkami k indikaci stavu. Obslužná aplikace měřiče (firmware) staničky je naprogramována v jazyce C++ s využitím standardních systémových knihoven. Pravidelné bezpečnostní aktualizace firmware (včetně systémových knihoven zajišťujících zabezpečený datový přenos) se provádějí 1x týdně z oficiálních linuxových repozitářů podepsaných certifikátem. Řídící modul zabezpečuje i časovou synchronizaci pomocí NTP protokolu.