Detektor SAFECAST bGeigie Nano - stažení dat

Z Czechrad
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Úvod

Přístroj SAFECAST bGeigie Nano ukládá data na paměťovou kartu typu microSD. Stáhnout data lze po vyjmutí karty z přístroje za pomocí dodané USB čtečky nebo SD adaptéru. Není potřeba žádný obslužný software a stažení není závislé na konkrétním operačním systému.


Vyjmutí microSD karty z přístroje / vložení zpět

MicroSD slot najdeme po otevření pouzdra přístroje na přední straně, nalevo vedle usb konektoru. Zatlačte na kartu lehce nehtem - kousek jde zatlačit dovnitř, cvakne to, karta se povysune a pak jde snadno vytáhnout ven.

Lehce zatlačte nehtem na vyčnívající část karty až to lehce cvakne


A karta se sama povysune ze slotu

Wiki-varovani.png POZOR: Nikdy se nesnažte kartu vytáhnout za pomoci nějakého kovového nebo ostrého předmětu - hrozí poškození přístroje! Pokud z nějakého důvodu nemůžete nebo nechcete použít nehet, použijte něco plastového - např. kreditní kartu.

Až budete kartu do přístroje vkládat zpět, pamatujte, že se do slotu vkládá zlatými kontakty navrch - viz obrázek:

A karta se sama povysune ze slotu

Použití USB čtečky

Pokud jste k přístroji dostali i usb čtečku, můžete si data stáhnout na jakémkoliv PC/notebooku s usb portem. K přístrojům Safecast se půjčují čtečky několika typů, ale manipulace s nimi je obdobná.

Karta microSD se zasune do čtečky (část čouhá ven) a čtečka se zapojí do usb portu PC/notebooku:

Využití SD čtečky ke stažení dat z přístroje

Stažení dat

Po vložení do usb se usb čtečka chová stejně jako běžný flash disk:

Čtečka se v systému hlásí stejně jako běžný flash disk

Stačí tedy otevřít ji ve Vámi používaném správci souborů, abyste viděli obsah microSD karty:

Obsah microSD karty ze Safecastu

Nás zajímají soubory s příponou LOG. Z karty nic nemažte, soubory LOG si pro další práci a zobrazení zkopírujte někam do PC.

Wiki-tip.png INFO: Doporučujeme ponechávat měření vždy i na kartě přístroje a do počítače je kopírujte a ne přesouvejte. Když se cokoliv stane, vždy máte stále v přístroji zálohu. Pro větší přehlednost si již zkopírované LOG soubory můžete na kartě přesunout do složky LOG_archiv, nebo si tam vytvořte svou.


Názvy souborů a struktura dat

LOG soubory nemají datum vzniku odpovídající datu měření, proto doporučujeme zorientovat se ve struktuře jejich názvů. Každý LOG soubor - např. "24570614.LOG" začíná čtyřmístným číslem přístroje (zde tedy 2457) a dále datem zahájení měření ve formátu měsíc-den, zde "0614" tj. 14. června.

Struktura názvu souborů LOG

Soubory bohužel neobsahují v názvu rok, takže je vhodné si je postupně uspořádávat do složek podle roku měření, aby se nestalo, že Vám začnou kolidovat soubory měření se stejným datem, ale z různých let.


Datum a čas - UTC vs. místní

Datum (i čas měření v souboru) se bere z GPS dat a je uváděný v UTC - koordinovaném světovém času. Ten je proti času v ČR posunut. Jak uvádí zmíněná stránka z Wikipedie:

"Místní čas v České republice je dán jako UTC+1:00 (v zimním období) a jako UTC+2:00 v období letního času. To znamená, že je-li čas čehokoliv udán například na „16:00 UTC“, v ČR to je v 17:00 místního času (v zimě) nebo 18:00 (v letním čase)."

V ČR to příliš problém není (málokdo měří s přístrojem v noci), ale pokud byste byli např. na dovolené v Austrálii, tak místní čas v Sydney je UTC+10:00, takže se Vám může stát, že některé Vaše LOG soubory budou mít datum posunutý na předchozí den.


Struktura dat

Pokud si LOG soubor zobrazíte v nějakém prohlížeči textových souborů (PSPad, Notepad, Kate, Bluefish) bude vypadat asi takto:

Safecast LOG soubory ve Správci souborů a náhled v textovém editoru

A tam rok měření uvidíte. Pomůže Vám to při případném rychlém třídění dat.

Wiki-varovani.png POZOR: Jakákoliv neodborná editace může soubor poškodit, takže nepůjde načíst a Vaše měření bude k ničemu. Proto k úpravám dat používejte náš QGIS plugin - viz kapitola Safecast - zpracování dat v programu QGIS


Soubory s nulami místo data - např. "24570000.LOG"

Za určitých okolností - zřejmě když se zahájí zápis souboru dříve než se "chytí" GPS - dojde k případu, kdy na kartě vznikne soubor obsahující místo data nuly. Pokud si zobrazíme obsah takového souboru, zjistíme, že část dat na začátku má chybný datum "2000-00-00":

Náhled LOG souboru s chybným datem na začátku

Důležité je vědět, že pokud přístroj na kartě najde soubor tohoto jména a dojde k výše zmíněnému případu s GPS, zapíše další data do stávajícího souboru na konec. Pokud později přístroj vypnete a zapnete, vytvoří se nejspíš již správně pojmenovaný soubor a máte tedy část dat v něm a část dat v onom "nulovém" souboru.

Nedoporučujeme pokoušet se to ručně v souboru "opravit", raději nám pošlete všechny soubory vč. toho "nulového" a my si s tím poradíme. Je také vhodné, hned jak takový "nulový" soubor na kartě objevíte, změnit jeho název z např. "24570000.LOG" na "24570000_2015-06-03.LOG" čím zajistíte, že Vám přístroj do stejného souboru nepřisype další data z jiného dne, pokud by k chybě došlo znovu.